Diplomdarba iesiešana: kā noformēt otro darba eksemplāru?
Otrā diplomdarba kopija, saskaņā ar liekākā augstskolu skaita noteikumiem, nav jāiesien cietajos vākos, ir pietiekami ar sējumu plastikāta vākos. Šī kopija ir autora eksemplārs, un pēc darba aizstāvēšanas, tas paliek viņa īpašumā.
Daudzi studenti pēc pašu vēlēšanās iesien otro diplomdarba eksemplāru cietajos vākos, lai saglabātu savā īpašumā akadēmiski noformētu kopiju. To var saprast, jo diplomdarba aizstāvēšana ir svarīgs un noslēdzošs studiju procesa noslēgums. Studenti pamatoti lepojas ar to un cenšas ar noformējuma palīdzību pasvītrot sava zinātniskā darba nozīmīgumu.
Ja Jūs tomēr esat nolēmis noformēt kopiju plastikāta vākos, Jums ir iespēja izvēlēties vienu no divām tehnoloģijām. Mēs aplūkosim katru no tām, un ceram, ka tas palīdzēs izdarīt savu izvēli.
Pirmā tehnoloģija, kura pastāv tirgū jau 90 gadus, ir dokumenta perforēšanas tehnoloģija un tā lapu kopas nostiprināšana plastmasas vai metāla spirālēs. Šīs tehnoloģijas galvenās priekšrocības ir lappušu apgrieziena iespēja par 280 – 360 grādiem, kas ir mazsvarīgi diplomdarba noformēšanā. Izvēloties plastikāta spirāli, turpmāk saglabājas iespēja veikt izmaiņas darbā. Izvēloties darba iesiešanai metāla spirāli vai spirālveida mehānismus, darba korekcija nebūs iespējama.
Kā arī:
- Šādā tehnoloģijā noformēts dokuments ir nelīdzens, šķībs, tā lapas šūpojas uz spirāles. Dokumenta lapas bieži pārsniedz vāka robežas, jo spirālei ir apaļa forma un dokuments nevar saglabāt formu, nesadaloties pa spirāli.
- Perforētie lapu caurumi bojā dokumentu kopskatu un traucē tā viengabalainības uztveri.
- Lapu perforācija notiek pa daļām, vidēji pa 15-20 lapām. Bloku malu izlīdzināšana brošūrā notiek ar roku, kas pieļauj neprecizitātes, kļūdas un nelīdzenumus perforācijas laikā.
- Spirāle nereti izskatās masīvāka par dokumentu, lapas uz tās nav stingri nostiprinātas, tāpēc dokumenta ārējais izskats šķiet nepabeigts.
- Izmantojot dokumentu, starp perforētajiem caurumiem uz lapām, īpaši gan iešuvuma malām, plīst papīrs.
- Šāds iesiešanas veids pieļauj apzinātu, vai nejaušu lapu izraušanu.
- Spirāle ir ievērojami platāka par pašu dokumentu, kas padara neērtu šāda dokumenta glabāšanu papīru kaudzē. Cieta karkasa trūkums nepieļauj arī vertikālu dokumenta glabāšanu. Ja vēlaties saglabāt šādu kopiju par piemiņu, parūpējieties par sējumu, kurš padarīs dokumentu par ērti uzglabājamu.
Plastmasas spirāles iesiešanas tehnoloģijai ir pati lētākā pašizmaksa, salīdzinot ar citām iesiešanas tehnoloģijām! Vidēja apjoma dokumenta iesiešana izmaksās 1.50 – 2.00 Eur.
Otrā tehnoloģija, kuru piedāvā kopēšanas centri, kā alternatīvu spirālveida iesiešanai ir Unibind tehnoloģija. Tas ir mūsdienīgs risinājums, kurš paredz darba ielīmēšanu oriģinālajos, viengabalainos vākos. Vāku izgatavošanas tehnoloģija un polimēru termoplastiskās līmes sastāvs ir patentēti. Šis iesējuma veids ir pats dārgākais izejmateriālu izmaksu dēļ, tāpēc tā cena tiek variēta no 2.50 līdz 5.00 Eur.
Šai tehnoloģijai ir vesela virkne būtisku priekšrocību.
- Tā kā visas darba lapas vienlaicīgi tiek ielīmētas gatavos, viengabalainos vākos, darbs izskatās pēc grāmatas – lapu bloks izskatās līdzeni un akurāti, lapas ir cieši iestrādātas sējumā, tās ir nostiprinātas, sējums izskatās viengabalaini un profesionāli.
- Sējuma mugurpuse ir izgatavota no metāla un tā ideāli atbilst dokumenta platumam, tas piedod sējumam stingrību, to ērti var glabāt gan vertikālā, gan horizontālā stāvoklī.
- Tādam sējumam raksturīgs 180° plats lapu atvērums.
- Iesiešanas process aizņem ne vairāk par piecām minūtēm un tas ļauj neierobežoti mainīt lapas sējumā.
- Šis iesiešanas veids, pateicoties savai viengabalainībai prezentācijā harmoniski saderēs ar Jūsu diplomdarba pirmo eksemplāru cietajos vākos.
Lai Jūs varētu vizuāli novērtēt dažus salīdzinājuma raksturojumus, ieskatieties gatavo darbu bildes. Pieņemot lēmumu par iesiešanas veidu, atcerieties, ka diplomdarba iesiešana, tai skaitā otrā darba kopija, kura tiks izsniegta Jums tieši pirms darba aizstāvēšanas, dod iespēju radīt pozitīvu pirmo iespaidu atestācija komisijas acīs.